„Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025,

Strona główna / Aktualności / „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025,

Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wadowicach informuje o pozyskaniu przez Gminę Wadowice środków finansowych na realizację świadczenia usług opieki wytchnieniowej dla mieszkańców Gminy Wadowice w ramach realizacji Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, współfinansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  1. Dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności;
  2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi : a) orzeczenie o znacznym stopniem niepełnosprawności albo b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a zgodnie z art. 5 i art.62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 z późn.zm.)

– poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Program „Opieka wytchnieniowa” ma za zadanie odciążyć członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki będą dysponować czasem dla siebie, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

W związku z powyższym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wadowicach ogłasza nabór dla mieszkańców Gminy Wadowice do wzięcia udziału w Programie „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.

Liczba miejsc jest ograniczona!

Zaplanowano udział 21 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi do wyżej wymienionego oraz 6 – ciorga dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu terytorialnego – edycja 2025 proszone są o wypełnienie:

  • Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 (stanowiącej załącznik nr 7 do Programu)
  • Karty pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM wraz z dodatkową informacją do wzoru karty pomiaru niezależności funkcjonalnej według zmodyfikowanych kryteriów oceny – wypełnionej przez lekarza rodzinnego/lekarza rehabilitacji medycznej/fizjoterapeutę/pielęgniarkę,
  • Oświadczenia opiekuna osoby niepełnosprawnej,
  • Klauzula informacyjna RODO (stanowiąca załącznik nr 11 do Programu) oraz Klauzula informacyjna RODO MOPS Wadowice.

Formularze wskazanych wyżej dokumentów dostępne są poniżej, w plikach do pobrania.

W/w dokumenty wraz z kserokopią aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia traktowanego na równi do wyżej wymienionego należy złożyć:

  • osobiście w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wadowicach przy ulicy E. i K. Wojtyłów 4 w Wadowicach, w godzinach pracy Ośrodka, tj. od 7 00 do 15 00 – od poniedziałku do piątku, pok. 27 lub 28.
  • drogą elektroniczną, w formie skanu dokumentów wysłać na adres mailowy: mops@wadowice.pl – potwierdzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym

– w terminie do 31.03.2025 r. – po tym terminie osoby zainteresowane proszone są o kontakt z tut. Ośrodkiem w celu uzyskania informacji na temat wolnych miejsc na udział w Programie

Kwalifikując do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 w pierwszej kolejności uwzględniane są potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną, która stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno‐wychowawczego czy internatu. Ponadto przyznając usługi opieki wytchnieniowej brany jest pod uwagę stan zdrowia i sytuacja życiowa uczestników Programu.

W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników Programu został wprowadzony pomiar ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakresu niezbędnego wsparcia. Ocena ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakres niezbędnego wsparcia jest dokonywana na podstawie danych zawartych w Karcie pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny Skali FIM, którą wypełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/pielęgniarka. Jeśli wynik takiego badania wyniesie od 18 do 75 punktów (wg zmodyfikowanej punktacji), wówczas usługa opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności powinna trafić do członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad taką osobą niepełnosprawną.

Ważne!

  • Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad tą osobą niepełnosprawną.
  • Uczestnik programu za usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności.
  • W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu, nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej, w tym usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1283, z późn. zm.), inne usługi finansowane ze środków Funduszu lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.
  • W ramach usługi opieki wytchnieniowej zapewniane jest okresowe wsparcie w zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej, w zastępstwie członków rodzin lub opiekunów sprawujących na co dzień bezpośrednią opiekę.
  • W przypadku zmiany miejsca zamieszkania/pobytu uczestnik Programu składa do gminy oświadczenie o wcześniejszym korzystaniu z usług opieki wytchnieniowej.

 

Pliki do pobrania:

 

Wprowadzono: 27 lutego 2025